Přejít na obsah

Jaký motorový olej do auta vybrat?


Milan

Doporučené příspěvky

  • 5W30 - pokud Vám nežere auto olej (do 1L na 10tkm) a rozhodně doporučuji, než 5W40
  • 5W40 - pokud Vám auto žere olej (nad 1L na 10tkm) a nechcete dělat dekarbonizaci pístních kroužků (v případě, že vycházím z toho, že Vaše turbo je ok)
  • 10W40, 5W50 apod. - zapomeňte, ale pokud to tam chcete lít, prosím, je to Vaše auto....
 
Vždy je nejlepší olej s pevným intervalem výměny, tj 10 tis km nebo rok, v případě přídavných látek jako je metabond + nejmodernější aditiva, tak 15tis km nebo 1 rok
 
Jde zde především o kinematickou viskozitu, to znamená o rychlost tekutosti oleje ve studeném stavu, aby co nejdříve olej v motoru proniknul tam, kde je potřeba. Tento faktor je třeba u systému TSi a FSi velice důležitý. 5W40 je pak pomalejší v náběhu, vydrží vyšší teploty a v případě konzumace oleje je k užití lepší, ale pokud je vše v pořádku a dáte kvalitní olej s aditivy, pak je 5W30 jasnou volbou a teploty pobere bez potíží.
 
Proto ani nevěřte lidem, kteří Vám cpou oleje 5W50 nebo dokonce 5W60, protože jejich kinematická viskozita je tak nízká, že než se olej zahřeje pro hladké mazání celého motoru, tak si mezi tím uděláte pomalu, ale jistě, výbrus motoru, prtž jde v určitých segmentech kov na kov s absencí oleje, a to je naprosto nežádoucí. Ano, tyto oleje jsou skvělé, ale netýkají se žádného z modelů Superb, žádného, ani 3,6FSi.
 
0W30 VS 5W30
 
0W30: Toto mazivo je celoroční , ideální pro použití v drsných zimách a chladných létech. Podle klasifikace minimální teplota, při které si zachovává své vlastnosti je -35 stupňů . Maximální teplota pak +25 stupňů . Za takových povětrnostních podmínek je zaručeno, že motor bude fungovat správně a bude jej chránit proti opotřebení - rychleji maže.
 
5W30: vícestupňový motorový olej. Určeno pro použití v teplotním rozsahu -30 až +20 stupňů.
Vlastnosti této skupiny olejů splňují přísné požadavky na používání automobilu v městských podmínkách a na dálnicích. Městský režim obvykle zahrnuje:
  • Dlouhá doba volnoběhu motoru;
  • Vysoký obsah prachu v okolním vzduchu;
  • Provoz vozidel v dopravních zácpách.

5w30 se obvykle doporučuje pro použití v motorech nové generace, přednostně dovážených.

pokud tedy nežijete v Tatrách, tak je 0W30 v našich lukách a hájích naprosto zbytečný olej, a pokud dáte do 5W30 Metabond Eco nebo Spirit, není co řešit...

 

Long Life VS Olej s pevným intervalem výměny

Long Life oleje jsou doporučovány obecně pro dlouhé trasy a jsou zrodem náplní německých automobilek, prtž se tam jezdí mnohem delší trasy po mnohem kvalitnějších komunikacích a spousta Němců jezdí do práce i přes 100km dálničním provozem. Tento nešvar se dostal i k nám, kde je využitelnost LL olejů mnohem řidší. Long Life oleje jsou výrobně kvalitnější, aby vydržely delší dobu, ale je třeba si říci, že žádný olej nevydrží kombinovaným způsobem jízdy 30tis km a kdo si to myslí, tak je blázen.

 

Pokud chce člověk za každou cenu jezdit na LL, není v tom v zásadě problém, jen se doporučuje ho měnit po 15tis km.

Pokud člověk zvažuje, což je pro motor jen dobře, přechod na olej s pevným intervalem, netřeba se ničeho bát a auto to jen ocení. Důležité je se jen držet normy. Oleje s pevným intervalem často splňují normu pro LL - což je dnes norma 504 nebo 507

 

Pro motor je ideální měnit olej v rozmezí 10-15 tis km nebo 1 ročně, ničemu jinému nevěřte

  • 10 tis km je to pak u benzínových motorů
  • 15 tis km u naftových motorů

 

Doporučuji vědět u svého motoru normu VW a tou se striktně řídit a u oleje jí vždy kontrolovat. Doporučuji oleje normou pro pevný interval (10 tkm) a nedávat LongLife, ale to se tady hádat s nikým nebudu, proto tady nejsem. Pokud má Váš vůz předepsaný Long Life, tak pak se jedná o normu 504 nebo 507, jak je psáno výše.

 

Otázka: Můžu přejít na 5W30, když používám dlouho 5W40?

Jistě, můžete z jakéhokoliv XWY přejít na 5W30, nemusíte motor ničím proplachovat, jen olej řádně vypustit...

Odkaz ke komentáři

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
×
×
  • Vytvořit...