Přejít na obsah

Sportovní pedály v autě


Mirek

Doporučené příspěvky

Sportovní pedály, jsou dnes módní záležitostí, většina prodejců s autodoplňky je má v nabídce a taktéž tuningové firmy je nabízejí. Prodávají se v různém provedení a také cenou jsou odstupňované od pár stovek do pár tisíc.

Některé specializované firmy nabízejí i výrobu sportovních pedálů na míru, tomu však odpovídá i cena. Běžně dostupné univerzální sady se skládají ze tří šlapek, vetšinou vyrobených z hliníku a plastu, některé lepší sady nabízejí i čtvrtou šlapku, která se přidělává vedle spojkového pedálu na podběh  a používá se na odkládání levé nohy. Univerzální sady jsou koncipovány pro plynový pedál s vedením shora.

Bezproblémová instalace je například u některých Škodovek. Instalace spočívá v nandání šlapky na pedál a namontování dvou pásků plechu a přidělání čtyř šroubů, některé sady mají také pomocné pružinky, instalace je tak jednoduchá že snad ani není třeba žádný návod. Instalace u starších vozů, které mají plynový pedál veden ze středového tunelu, je problematická, protože instalace předpokládá, že šlapka přesahuje na všechny strany, což není v tomto případě možné.  

Jistou možností je provrtání plastového pedálu a provedení šroubů na pravé straně pedálem. Přeskočím-li estetický přínos a přece jenom lepší protikluznou úpravu, tak už bohužel nejde přeskočit předpisy, které tuto instalaci nevidí jako šťastné řešení, přímo řečeno žádné přídavné šlapky tam nepatří. Při provozu je nutno si zvyknout na menší odstup mezi pedály, ale jedná se opravdu jen o zvyk. Bohužel přes původní domněnku o tom, že  tyto pedály budou přínosem pro bezpečnost (menší kluznost šlapek), jsem zjistil že je tomu přesně naopak.

Kámen úrazu je v čtyřech šroubech upevňujících šlapku na původní, tyto šrouby jsou v rozích šlapky, a v zadní části přečnívají cca 1 cm za šlapku (u všech třech sad, se kterými jsem se setkal). Pak může nastat situace, kdy máte nohou zmáčknutý plynový pedál (tím se noha dostane na úroveň brzdového pedálu) a pokud nosíte boty na zavazování tkaničkou může se tato smyčka tkaničky zachytnout o jeden ze šroubů brzdového pedálu, a až budete chtít zabrzdit máte smůlu ...Toto nebezpečí hrozí u všech pedálů, kde přečnívají šrouby dozadu a to jak na vozidlech se starou tak i novou konstrukcí plynového pedálu.

PROTO VARUJI TENTO TYP SPORTOVNÍCH PEDÁLÚ NENÍ ZCELA BEZPEČNÝ

Odkaz ke komentáři

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Pro přidání fotek je třeba se přihlásit
×
×
  • Vytvořit...